English לייעוץ התקשרו : 04-9870833

grass header

 מים אפורים- מיחזור מים בבית

טיהור שפכים ביתי ומיחזור מים לבית - "מים אפורים" - להשקייה ולשימוש מחדש מה חדש?

 

מים אפורים הם מים 'משומשים' או מים שזרמו בסביבת המגורים של בני-אדם ויצאו 'נקיים' יחסית, ושאינם מכילים את מי האסלות. אדריכלות אקולוגית, על פי גישתה התכנונית, כוללת בתוכה גם את הטיפול במיחזור המים.
אפשר וכדאי למחזר את המים האפורים בבית, להשתמש בהם מחדש ולחסוך מים וכסף לנו ולמדינה.
מים אפורים או Greywater נקראים בחוקים ובתקנות של מדינת ישראל, 'דלוחין'
הגדרת המים האפורים אינה מוחלטת, והיא משתנה ממדינה למדינה.
הגדרת 'דלוחין' בישראל כוללת היום את כל סוגי המים שאין בהם הפרשות בני אדם, והיא כוללת בדרך כלל את: מי המקלחת, מי מכונת הכביסה, כיורי הרחצה, האמבטיה, מי מדיח הכלים, מי הכיור במטבח (לא תמיד, רק בתנאים מסוימים ורק אם לא קיים במטבח טוחן אשפה) מי שטיפת החצר, וגם, למי שיש, מי עודפים מהג'קוזי, הבריכה בחצר, מי שטיפת הרכב ומי העיבוי של מזגנים.
יש המוסיפים להגדרה גם את מי הגשם (מי נגר עילי) המתאספים במרזבים.
משפחה ממוצעת בת 4 נפשות בישראל, צורכת בין 640 ל- 1000ליטרים של מים ביום. מתוכם כ-40% מוגדרים כמים אפורים. את המים האפורים בבית הפרטי, ניתן להשיב אחרי סינון, לשימוש חוזר למיכלי ההדחה בשירותים ולהשקיית הגינות. החסכון במים הוא משמעותי הן לבית הבודד והן למשק המים הלאומי.
התפיסה התכנונית של אדריכלות אקולוגית, גורסת שגם תכנון שהמניע שלו הוא חיסכון כספי, מונע בזבוז משאבים, גורם להקטנת צריכת האנרגיה ובכך תורם את חלקו לפיתוח בר-קיימא. טיהור מים אפורים ומי ביוב, גם חוסכים בהוצאות כספיות, וגם משתלבים בערכים של שמירה על איכות הסביבה, בנייה ירוקה, פיתוח בר-קיימא, וחיים אקולוגיים - כולם ערכים שהם חלק מהשאיפה ל'תיקון עולם' ולעולם טוב יותר, עולם שבו אנו בני האדם, איננו גורמים נזק לכדור הארץ ואשר אנו משמרים עבור הדורות שאחרינו.
מיחזור מים וטיהור שפכים, הם מהיסודות של אדריכלות אקולוגית, ומאפשר לעסקים ירוקים לקבל ציון גבוה לקראת קבלת תו תקן ירוק. 
אם אפשר היה גם לטהר את המים האפורים באופן פשוט לצורך השקייה, התועלת הייתה מוכפלת!
לכאורה, הכל טוב ויפה. אלא שהסיפור אינו פשוט כל-כך:       
כמות הזיהומים בדלוחין (מים אפורים) היא אמנם קטנה מכמותם במים השחורים,
(מים שחורים = מי שופכין /צואים)  אך היא עדיין גבוהה יחסית. במחקר שנעשה לאחרונה, התברר באופן מפתיע, כי כמות החיידקים באסלות הנשטפות במים רגילים (כמו שיש לכל אחד מכם בבית) גבוהה יותר מכמותם במים אפורים שטוהרו. ההסבר לכך הוא כנראה שמושבות של חיידקים המתפתחות באסלה, נהנות מחוסר תחרות מצד חיידקים נוספים. בכל אופן, ובהתעלם ממחקר זה, נקבע בתקנות שבמדינת ישראל, מיחזור מים אפורים אינו יכול להיעשות באופן בלתי מבוקר, והוא מחייב עמידה בהגדרות ובמגבלות שיזמו משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה.

כבעלת משרד שהתפיסה התכנונית בו היא של אדריכלות אקולוגית, אני ממליצה:
בזמן התכנון, כדאי להפריד את היציאות של מקורות המים השונים: מרזבים, מטבח, אמבטיה, שירותים וכו'- להוציאם מהבית בצינורות נפרדים, - כך שבעתיד, בעת הצורך, אפשר יהיה לטפל בכל גורם בנפרד, מבלי שיהיה נדרש לשנות את צנרת הביוב שתחת הריצוף בתוך הבית. מאותה סיבה, כדאי גם להתקין צינור נוסף לכניסת מים ממוחזרים לניאגרות של האסלות.
כמו כן כדאי:
א. להימנע מלשפוך שמן בישול לביוב.
ב. להימנע מלשפוך נפט, מדללי צבע, תרופות ישנות, חומצות וכד' לכיור.
ג. להשתמש כמה שפחות בטוחן אשפה ובמקום זאת למחזר את האשפה האורגנית. אפשר לאסוף את האשפה האורגנית בערימה או בתוך בור בחצר ולהפוך אותה למקור מצויין לקומפוסט.
ד. לעבור לשימוש באבקות כביסה "ירוקות", בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה ובסבונים ושמפו "ירוקים" או "טבעיים" שאינם מכילים מלח, כמו רוב מוצרי השמפו הרגילים, או מרכיבים  אחרים המזיקים לסביבה.

מיחזור מים אפורים לצורך השקיית הצמחים והגינה
מתברר שהמים האפורים אכן קלים לסינון אך יש בהם מרכיבים שלא יאפשרו לכם להשתמש בהם לצרכי השקייה אם לא תשפרו את איכותם.  המים האפורים מכילים מלחים שעלולים לפגוע בצמחייה. מלחים אלה ממליחים את הקרקע בקצב מואץ והשפעתם מורגשת רק בטווח הארוך. עוד מכילים המים האפורים חומרי ניקוי, סבון ודטרגנטים המשפיעים לטווח ארוך על איכות הקרקע ויכולתה לגדל צמחים. כאילו לא די בכך, מתברר שגם כמות הפתוגנים (גורמי המחלות) במים האפורים היא גבוהה יחסית ודורשת טיפול והתייחסות ממש כמו ל 'מים שחורים'.
חשוב לזכור שקיימות מגבלות חוקיות על שימוש במים אפורים לצרכי השקיה.
בכל מקרה, לא משנה מה השימוש שתעשו במים אפורים (דלוחין), יש להיזהר משימוש בלתי מבוקר בהם, ובייחוד משימוש בדלוחין בלתי מטופלים.